ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ «ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ 2014»

Στο διαγωνισμό που οργανώνει κάθε χρόνο η Γερμανική πρεσβεία, οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης του 7ου Δημοτικού Σχολείου Κιάτου μαζί με την καθηγήτριά τους των Γερμανικών MariaAnnaWidmer διακρίθηκαν κερδίζοντας τη 2η θέση με το τραγούδι «Ανακαλύπτοντας μόνος τη σοφία της ζωής ?Lebensweisheitenselbstentdecken ? DasLiedvomDeutschlernen», στα πλαίσια του διαγωνισμού «Βραβείο Καθηγητή Γερμανικών 2014».

Το θέμα του διαγωνισμού για τη σχολική χρονιά 2013-2014 ήταν «Γερμανικές παροιμίες και ιδιωματισμοί». Οι μαθητές εκφράζουν μέσα από το τραγούδι τις προσωπικές εμπειρίες που απέκτησαν τα δύο χρόνια που διδάχθηκαν τη Γερμανική γλώσσα, χρησιμοποιώντας γνω στές παροιμίες για να εκφράσουν τα συναισθήματά τους. Το μήνυμα που στέλνουν οι μαθητές του 7ου Δημοτικού Σχολείου είναι:

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΛΜΑΣ!